Denna soppa passar utmärkt som en lyxigare lunchsoppa. Den passar även som förrätt till en festlig trerättersmiddag. till 4 personer
200 gram jordärtskocka
1 gul lök
1 vitlöksklyfta
6 dl kycklingbuljong
1 dl torrt vitt vin
2 dl grädde
salt och peppar
olivolja
timjan till garnityr
Parmachips som tillbehör
Lägg några skivor parmaskinka på en plåt täckt med bakplåtspapper. Täck med ett bakplåtspapper och ställ en ugnsplåt ovanpå. Plåten gör att parmachipsen blir platta. Ställ in plåtarna i ugnen, 190 grader , ca 10 minuter.
Västerbottensticks som tillbehör
1st smördegsplattor, frysta el. färska
2 äggulor
50 g riven västerbottenost
1 tsk paprikapulver
Kavla ut smördegen till önskad tjocklek och pensla med äggulan. Strö på ost och paprikapulver. Skär ut önskad storlek till sticksen. Lägg upp på bakplåtspapper och grädda i ugn på 200 grader i ca 10 min tills de fått en gyllenbrun yta.
Soppan
Skala och skär jordärtskockorna i bitar. Skala och finhacka lök och vitlök. Fräs ihop alltsammans i en panna, fräset ska dock inte ta färg. Häll på kycklingbuljong och vin och koka tills jordärtskockbitarna är mjuka. Tillsätt grädde och smaka av med salt och peppar. Värm upp. Mixa ihop allt och sila eventuellt av soppan genom en sil. Garnera med timjan eller liknande ört. Servera gärna med ett gott nybakat bröd och parmachips.
Dryckestipset!
Vill du dricka vin till, rekommenderas 2003 Carmen Classic Chardonnay, Maipo Valley Chile (SB nr: 6623). Det är ett vin med generös frukt och läskande syra som ger en bra smakbalans till soppan och som harmonierar med rotsakens sötma.